Czesanie

Małego szczeniaka przyzwyczajamy do czesania od momentu w którym znalazł się u nas w domu. Jeżeli szczenię pochodzi od odpowiedzialnego hodowcy to połowa zadania jest już odrobiona, gdyż pieski bardzo prędko zapoznają się tam z podstawami pielęgnacji.

Na początek przyzwyczajamy szczeniaczka do samego kontaktu ze szczotką, stopniowo później spokojnego leżenia czy stania. Najlepiej żebyśmy mieli do tego celu specjalny stolik ale jeżeli nie dysponujemy tego rodzaju sprzętem wystarczy zwykły stół czy ława. Warto jednak położyć na wierzch kocyk lub gumową matę, żeby pies nie poślizgnął się na blacie.

Staramy się nie czesać psa ‘na sucho’, narażamy w ten sposób włos na połamanie, poza tym suchy włos może się elektryzować. Do tego celu stosujemy zwykłą wodę w spryskiwaczu lub (lepiej) specjalistyczną odżywkę w sprayu.

Pielęgnacja sierści dorosłego psa jest stosunkowo łatwa, choć wymaga od właściciela regularności i nieco wolnego czasu. Aby utrzymać sierść dorosłego psa w dobrej kondycji, czeszemy go mniej więcej co tydzień lub dwa. Rozczesujemy bardzo dokładnie, tak żeby po rozchyleniu włosów była widoczna skóra. Ewentualne filce należy najpierw „rozluźnić” palcami a potem rozczesać delikatnie szczotką lub grzebieniem obrotowym.

Jest to również doskonały moment na to, żeby sprawdzić czy skóra jest czysta, bez żadnych zaczerwień, łuszczącego się naskórka lub niepożądanych gości (nawet najbardziej czystemu i wypielęgnowanemu pupilowi może się to przytrafić).

 Strzyżenie

Głowę i łapy modelujemy na okrągło poprzez wprawne przycięcie włosa. Godne polecenia są nożyczki lekko wygięte, specjalnie do nadawania okrągłego kształtu głowie i łapom.

Włosy rosnące między opuszkami łap należy regularnie wycinać. Podczas spacerów gromadzi się tam sporo piasku, patyczków. Często również sierść zbija się tworząc filc, który uwiera psa podczas chodzenia oraz zatrzymuje dostęp powietrza do skóry tworząc odparzenia. W zimie gromadzą się na włosach kulki lodu co powoduje dyskomfort podczas spacerów.

 Uszy

Ucho ma być wewnątrz suche i ma mieć kolor blado różowy. Wszelkie zaczerwienienia mogą świadczyć o ewentualnym stanie zapalnym. Raz na jakiś czas trzeba usunąć włosy rosnące wewnątrz małżowiny usznej, oraz wyczyścić ucho. Włosy można usunąć palcami lub specjalną pincetą. Jeżeli nie mamy doświadczenia w tej kwestii należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii lub poprosić doświadczoną osobę by pokazała nam jak delikatnie i bezpiecznie wyczyścić ucho. Nie jest to skomplikowany zabieg, ale wymaga delikatności i wyczucia.

 Pazury

Najczęściej temperament bobtaila pozwala na samoistne ścieranie pazurków podczas codziennej porcji ruchu, na utwardzonych powierzchniach. Inaczej sprawa się ma z  piątymi pazurami, te trzeba regularnie przycinać. Przycinamy tylko końcówkę nieunerwioną!

Jeżeli boimy się przeprowadzić ten zabieg sami zwróćmy się o pomoc do osoby doświadczonej w tej kwestii.

 Zęby

Należy myć je co najmniej  raz w tygodniu. Warto już małego szczeniaka przyzwyczajać do tej czynności-prędzej się przyzwyczai i będzie uważał to za coś zupełnie naturalnego. W pielęgnacji uzupełniającej pomagają również zabawki wykonane z mocno splecionych sznureczków. Działają podobnie jak nici dentystyczne.

W okresie kiedy suka ma cieczkę i niespecjalnie ładnie pachnie jej z pyszczka można podać tabletki na bazie chlorofilu niwelujące przykry zapach.

Jeżeli zaniedbamy problem zębów, w przyszłości będzie trudniej pozbyć się już dobrze zadomowionego kamienia nazębnego. W takim przypadku konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii i usuwanie kamienia pod narkozą nawet 2 razy do roku (po zabiegu kamień ma tendencje do szybszego osadzania się na zębach).

Pamiętajmy że zęby mają służyć psu do końca jego życia.

 Kąpiel

Psy mieszkające w mieście są bardziej narażone na wszelkie zanieczyszczenia niż psy mieszkające na wsi gdzie środowisko (jeszcze) jest o wiele czystsze. Psi nos znajduje się na wysokości rur wydechowych samochodów. Wszystkie tego typu zanieczyszczenia osadzają się w futrze i na skórze, szkodząc im. Poza tym czysta, wypielęgnowana sierść jest zdrowa, gęsta, ładnie wygląda i jest powodem do dumy każdego właściciela boba.

Nie ma reguły jak często i kiedy zaczynać kąpiele. Kąpiemy kiedy jest taka potrzeba. Trzeba jednak pamiętać że każda kąpiel powoduje zmiękczenie włosa. Zwykle wtedy sierść potrzebuje paru dni na odzyskanie naturalnej, szorstkiej struktury. Dlatego przed wystawą kapiemy tylko białą "połówkę'' bobtaila, szary płaszczyk pozostawiamy suchy albo kąpiemy w kosmetykach przeznaczonych dla sierści szorstkiej i na przynajmniej 2-3 dni przed wystawą.

Przed kąpielą należy psa dokładnie rozczesać. Ważne jest żeby użyć dobrego szamponu i odżywki a po samej kąpieli by nie narazić psa na przeciągi, co w następstwie może doprowadzić do przeziębienia. Dlatego najlepiej zrobić to po ostatnim wieczornym spacerze lub pamiętać by przed wypuszczeniem na dwór pies był dokładnie wysuszony. Dobry szampon to taki, który zachowuje naturalne pH skóry, nie wywołuje alergii, jest dopasowany do rodzaju sierści i potrzeb psa.